Kuidas lasta lahti purunenud suhtest

Sageli piirab püsisuhteks valmisolekut eelmine suhe. Vahel ei taha inimene endale ise tunnistada, et ta pole veel lõppenud suhtest lahti lasknud. Nii võib kergesti juhtuda, et lahkuminekust järele jäänud valu ja üksindust kiputakse ravima uue suhtega. Sel puhul on aga väga suur tõenäosus, et vanad vead korduvad ja ebaõnnestunud suhtest kaasa tulnud hirmud hakkavad uut suhet mõjutama.
Lahkuminekust paranemise aeg võib erinevate inimeste ja erinevate lahkuminekute puhul olla väga erinev. Näiteks võib see käia kiiresti, kui partnerid on pika aja jooksul teineteisest eemale kasvanud ja lähedane paarisuhe on tegelikult juba ammu lõppenud. Samas võib paranemine võtta aega aasta või rohkemgi, kui suhte purunemine oli ootamatu ja emotsionaalne.

Paranemisprotsess koosneb 4 etapist: leinamine, õppimine, kasvamine ja lahtilaskmine.

Oluline on mõista seda, et kõik need etapid on vajalikud selleks, et haavadest lõplikult paraneda ja oma eluga edasi minna.

Leinamise faasis tasub endale kurbust lubada. Sel ajal uude suhtesse kiirustamine aitab küll kiiresti kaotusvalu leevendada, aga väga suur tõenäosus on sedasi negatiivseid suhtemustreid korrata.

Õppimise faasis, kui inimene on suuremast valust üle saanud, saab ta analüüsida, mis lõppenud suhtes läks valesti ja mida ta järgmine kord peaks tegema teisiti. Siin faasis on oluline võtta vastutust ja mõelda, mida mina oleksin saanud teha teistmoodi ja mida sellest tuleviku jaoks peaksin õppima. Vahel suhte purunemise põhjuseid uurides ei leiagi inimene endal muud süüd, kui see, et leppis halva suhtega liiga kaua. Ka see on oluline õppetund tulevikuks.

Kui sarnased negatiivsed olukorrad on juhtunud mitmes erinevas suhtes, tasub oma suhtemustreid analüüsida ja  mõelda, mis minu hoiakutes või käitumises võib selliseid olukordasid soodustada. Negatiivsete suhtemustrite kordumist saab muuta vaid teadlikult oma hoiakuid muutes, ilma teadliku sekkumiseta kalduvad need korduma, eks ju sellepärast neid mustriteks nimetataksegi.

Kasvamise faasi eesmärk on inimesena kasvada, võita tagasi oma enesekindlus ja isikupära, leida üles oma soovid ja unistused.

Lahtilaskmise faasis on inimene valmis mineviku ja pettumused seljataha jätma ja positiivselt meelestatuna tulevikku vaatama.

Oluline on endale paranemisprotsessis aega anda, mõista, et kõik etapid on vajalikud ja teada, et iga etapiga valu kahaneb. Julgelt tuleks küsida abi – sõpradelt, lähedastelt, suhtenõustajalt. Suhtenõustaja ei saa ära võtta Sinu valu, küll aga aitab ta sul kiiremini paranemisprotsessi läbida ja tulevaseks heaks paarisuhteks valmisoleku luua.

Uueks suhteks on inimene valmis siis,  kui ta mõistab oma seniseid suhtemustreid, mõistab miks suhted purunesid ja mida tema saaks edaspidi teha teisiti, ning kui ta teab täpselt millist elu ja millist suhet ta nüüd soovib. Õnnelik paarisuhe on selline, mis toetab inimese unistusi, tulevikuplaane, väärtusi. Ilma neid asju enda kohta teadmata on väga keeruline otsustada, milline kaaslane sulle sobib ja milline mitte. Seega on paus peale suhet imeline aeg  selleks, et jälle iseennast ja oma soove tundma õppida. Sageli on paus vajalik ka oma elu teiste valdkondadega tegelemiseks. Suhte lõpp võib võtta palju aega ja energiat ning seetõttu jäävad teised olulised asjad elus tähelepanuta. Mõnel jääb vähem kvaliteetaega lastele, sugulastele, sõpradele, teisel jääb unarusse töö, trennis käimine või lemmikhobiga tegelemine. Nüüd on hea aeg need puudujäägid tagasi teha. Üleüldine rahulolu oma eluga on väga oluline eeldus uue paarisuhte õnnestumisel.

Ka pausi ajal võib käia kohtamas - selleks, et veeta mõnusalt aega, suhelda, tunda ennast atraktiivsena. Sellised meelelahutustutvused, kus mõlemad partnerid teavad, et veedavad lihtsalt koos aega, on väga kasulikud oma suhteootuste tundmaõppimiseks. Koos kaaslasega väljas käies ja vesteldes, avastad enda kohta kindlasti uusi asju – mis paneb sind hästi tundma või mis kipub häirima. 

Paus peale lõppenud suhet annab sulle suurepärase võimaluse luua endale selline elu ja selline paarisuhe nagu Sa soovid. Kasuta seda võimalust ja tunne sellest rõõmu.