Hakka armastust harjutama

Miks armastust vaja on?
Keegi ei kahtle selles, et lapsel on vaja palju armastust, võtame lapsi sülle ja hellitame neid, pakkudes neile niimoodi turvatunnet ja julgust iseseisvumiseks. Kui palju aga vajab armastust täiskasvanu? 
Dr. Sue Johnson kirjeldab oma raamatus “Armastuse tähendus” teadlaste poolt läbi viidud uuringuid kiindumuse ja läheduse kohta. Need uuringud kinnitavad, et ka täiskasvanu põhivajadus on kiindumus. Igasuguse lähisuhte kõige olulisemaks faktoriks on positiivne toetus – teadmine, et oled väärtustatud ja armastatud. Probleemid algavad siis, kui see teadmine lööb kõikuma. Süüdistused ja etteheited lähisuhetes on vaid katse lähedust tagasi saada. Kahjuks küll ebaproduktiivne katse. Kriitika toidab partneri hirmu olla vähe väärtuslik ja tõrjutud ning süvendab kaitsereaktsioone või hoopis eemaldumist.
Nii saab alguse nõiaring, kus üks süüdistab, sest ei tunne ennast armastatu ja hoituna ja teine eemaldub, sest süüdistused panevad teda tundma sedasama. Tegelikult vajavad mõlemad ühte – teadmist, et olen sinu jaoks kõige olulisem ning mul ei ole mingit ohtu sellest lähedusest ilma jääda. 
California Ülikooli teadlased Lauri Pasch ja Thomas Bradbury järeldavad oma uuringute põhjal, et suhte kulumine algab just emotsionaalse toetuse puudumisest. Nad avastasid, et partnerite lahkumineku peamiseks ennustajaks ei ole sugugi tülide sagedus, vaid see mil määral väljendatakse vastastikku kiindumust. Paarid, kes näitavad rohkem välja oma tundeid, taluvad ka tülisid paremini. 
Armastava paarisuhte kasud ulatuvad suhtest palju kaugemale. Näiteks viisid Virginia Ülikooli teadlased läbi katse, kus katsealusteks olid õnnelikus abielus olevad naised ja probleemses abielus olevad naised. Õnnelikus suhtes olevate naiste aju reageeris ohule ja valule hoopis leebemalt kui abikaasa oli kõrval ja hoidis käes kinni. Probleemses suhtes olevate katsealuste puhul hirmureakstioonid abikaasa juuresolekust ei vähenenud. Seega pakub õnnelik suhe turvatunnet ja seda ka kõigis teistes eluvaldkondades. Nii, et armastust on meil vaja tunda ja välja näidata.

Kuidas armastust mõõta?
Mille järgi saab aru, kas partner sind armastab? Armastust kui tunnet oleks raske mõõta, seepärast vaatame pigem armastust kui tegevust.
Kui paarinõustamisele tulnud partnerite käest küsin, kuidas nad kaaslasele oma armastust näitavad, kogen kui palju erinevaid tegevusi võib armastuse tähendust kanda.
Mõne jaoks tähendab armastus koos ajaveetmist, teise jaoks komplimentide tegemist ja lillede toomist, kolmandale hoopis söögi valmistamist ja kodu korras hoidmist. Vahel tuleb välja, et mees pingutab kõvasti tööd teha, et pakkuda perele mõnusat kodu ja kõike vajalikku, kuid naine tunneb, et mees ei armasta teda piisavalt, sest ei leia aega temaga koos puhkama sõita. Või näeb naine palju vaeva, et mehe särgid oleksid triigitud ja õhtusöök õigeks ajaks valmis, kuid mees kurdab, et naine vist ei hooli temast, sest ei jookse enam ukse peale vastu kallistama, kui mees koju jõuab. Tegelikult mõõdavad need partnered armastust lihtsalt läbi erinevate tegevuste.

Ameerika abielunõustaja Gary Chapman on kirjutanud sel teemal raamatu “Armastuse viis keelt”, mis ka eestis on populaarseks saanud ja palju kajastust leidnud. Chapman leiab, et peamisi armastuse keeli on viis ja et hea suhte saladus peitub selles, et õpid selgeks oma partneri armastuse keele ja näitad talle oma armastust keeles, mida tema hästi mõistab.
Kindlasti on kõik alltoodud tegevused heas paarisuhtes olulised, kuid Cahapman kinnitab, et igaühel meist on üks-kaks armastuskeelt, mis teistest tegevustest enam tekitavad  tunde, et oled eriline ja armastatud : 

1)    tunnustussõnad – partneri tunnustus, komplimendid, toetus ning sõnaliselt väljendatud heasoovlikkus
2)    kvaliteetaeg – koos veedetud kvaliteetaeg ja kvaliteetvestlused
3)    kingituste saamine – kingitused, üllatused, üllatusena korraldatud kohtamised
4)    teenimiskunst – abi ja toetus kodutöödes ja muudes praktilistes tegevustes
5)    füüsilise puudutuse keel – füüsiline lähedus ja puudutused, seks.

Seksi puhul soovitab Chapman omavahel mitte segi ajada vajadust ja armastuse keelt. Füüsilise puudutuse keel tähendab seda, et igasugune füüsiline lähedus, ka puudutused, möödaminnes antud suudlus või käsikäes jalutamine näitavad sulle partneri armastust.

Hakka armastust harjutama
Kui nimetame armastuse tegevuseks, siis saab armastust, nagu iga teist tegevust, harjutada.  Filmides ja raamatutes võib armastus kesta iseenesest, päris elus eeldab see aga pühenunud tegutsemist. Kõige olulisemaks oskuseks suhtes on oskus võtta suhte eest vastutust. See tähendab iseenda vajaduste ja soovide head tundmist ja nende julget väljendamist partnerile. Et hoida suhet pidevas arengus ja kasvatada lähedust, on soovitav partneriga regularselt arutleda selle üle, mis paneb sind tundma, et oled armastatud ja hoitud ning mida veel sooviksid kogeda, et suhtest veelgi enam rõõmu tunda.

Armastuse harjutus
1.    Mõtle järele, milline on sinu esimene armastuskeel. Chapman soovitab abiks võtta järgmised küsimused:
•    Milline partneri tegevus Sind kõige enam haavab? Selle tegevuse vastand on ilmselt sinu armastuse keel.
•    Mida oled oma partnerilt kõige sagedamini palunud? See, mida palud, on ilmselt sinu enda armastuskeele tähtis komponent.
•    Kuidas sina enamasti oma abikaasale armastust avaldad? Ka see võib olla indikaator, mis viitab armastuskeelele, mida hästi mõistad. 
2.    Küsi oma partneri käest, milline on tema armastuskeel. Kuigi see võib tunduda ahvatlev, ära proovi ise oma partneri vajadusi defineerida.
3.    Leppige kokku, kuidas saate järgmise nädala jooksul iga päev teineteisele armastust näidata, kasutades selleks sobivat keelt. Pange tähele, kuidas see nädal teie suhtele mõjub.